Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - Lesko

Pomoc osobom starszym, chorym, samotnym i bezdomnym

Utworzono dnia 08.12.2023

Pamiętaj! Okres zimowy jest szczególnie trudny do przetrwania dla osób starszych, samotnych i schorowanych. Również dla bezdomnych. Jeśli wiesz o takiej osobie w swojej okolicy zamieszkania, nie pozostawaj obojętny. Jeśli w trakcie silnych mrozów zauważysz kogoś, kto wygląda na osłabionego, zainteresuj się tą osobą. Wystarczy, że poświęcisz jej kilka minut rozmowy i w razie konieczności zawiadomisz odpowiednie służby - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Policję lub Pogotowie Ratunkowe. Tak niewiele trzeba, aby uratować kogoś zdrowie i życie.
Jeśli właśnie zdałeś/aś sobie sprawę, że ktoś obok Ciebie potrzebuje pomocy, zadzwoń:

 

- na numer alarmowy 112;
- na najbliższą komendę Policji: 997
- na Pogotowie Ratunkowe: 999
- do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (w przypadku Gminy Lesko jest to Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lesku - telefon: 536 152 812)

Porady na wypadek silnych mrozów: 

Po pierwsze – ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.
Po drugie – nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.
Po trzecie – zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)
Po czwarte – powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I – co ważne – nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.
Po piąte – nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.
Po szóste – nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.
Po siódme – nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi – przecieranie szlaku – jest bardzo męczące.
Po ósme – kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.
Po dziewiąte – odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.
Po dziesiąte – w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

Długie przebywanie na mrozie może zagrażać także naszemu zdrowiu i życiu. Zadbajmy o osoby potrzebujące oraz zwierzęta.


Publikujemy także wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym w okresie zimowym 2023/2024, przygotowany przez Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny